Edukacja Rity

„Edukacja Rity”
Autor: Willy Russell
Przekład: Karol Jakubowicz
Reżyseria: Tomasz Mędrzak

Obsada: Agnieszka Sitek, Tomasz Mędrzak

EDUKACJA6

EDUKACJA1

Willy Russell pochodzi z Liverpoolu, gdzie również dorastał. Jego rodzice zawsze zachęcali go do czytania, ale on po ukończeniu szkoły otworzył własny salon fryzjerski. Jego żona, która została nauczycielką (poznali sie, kiedy Russell miał 19 lat) namówiła go do dalszej edukacji, ponieważ wiedziała, że zawsze marzył o tym, by zostać pisarzem. Dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych angielskich dramaturgów i autorów musicali. Sam pisze muzykę do tekstów swoich piosenek, gra też na gitarze. Za trzy lata skończy siedemdziesiątkę.

EDUKACJA2

„Edukacja Rity” to sztuka nieomal autobiograficzna. Została napisana w 1980 i od razu zyskała Nagrodę Laurence’a Oliviera dla najlepszej komedii. W 1983 powstał film pod tym samym tytułem z Michaelem Cainem i Julie Walters w rolach głównych. Rok później Willy Russell otrzymał trzy nominacje do prestiżowych nagród świata filmowego: Academy Award, BAFTA oraz Złotego Globu – w kategorii najlepszy scenariusz.

EDUKACJA4

„Edukacja Rity” to autentyczny język i humor sytuacyjny, tak popularny w brytyjskich komediach. Sztuka jest oparta na kontrastach: z jednej strony fryzjerka, która chce podjąć naukę na uniwersytecie, z drugiej – nauczyciel akademicki. Frank, zamiast w swoim ulubionym pubie, spędza czas na wieczornych wykładach, a jego studentka, „rozkoszna Rita”, zmienia nie tylko swoje życie, ale przewraca do góry nogami cały świat Franka. Mieszanka wybuchowa: niezwykle aktualny temat, a przy tym fantastyczna komedia, pisana w lekkim, żywym stylu. Nutka refleksji, jak zwykle obecna w spektaklach Tomasza Mędrzaka sprawia, że dobra zabawa zyskuje głębszy sens.

EDUKACJA5

Premiera Poznańska: 18/19 maja 2015,Scena na Piętrze

Brak możliwości komentowania