Rozpoczyna się 37. sezon Sceny na Piętrze

W poniedziałek, 14 września Fundacja sceny na piętrze Tespis uroczyście inauguruje kolejny sezon artystyczny koncertem muzyki żydowskiej w wykonaniu grupy Shalom.

maxresdefault

Zespół Shalom, powstał w roku 2000 przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Poznaniu. Członkami zespołu są doświadczeni muzycy, którzy z sympatią podchodzą do tradycyjnej muzyki żydowskiej, wnosząc do niej swój charakter. Grupa Shalom wykonuje instrumentalne utwory klezmerskie, a także utwory na głos w języku hebrajskim dawne i nowe pieśni.

 

Zespół podczas koncertów występuje w tradycyjnych, stylizowanych strojach żydowskich. Aktualnie grupę Shalom tworzą wokaliści Bogusław Łowiński i Jagoda Kram, grający na saksofonach, klarnetach i fletach Jerzy Karwowski, akordeonista Henryk Łukaszewski oraz basista Andrzej Laskowski. Koncert grupy Shalom wpisuje się w obchody rozpoczynającego się w niedzielę Nowego 5776 Roku Żydowskiego Rosz Haszana.

To będzie wieczór specjalny, bowiem zespół Shalom świętować będzie 15-lecie swojego istnienia, a gośćmi będą Kazimierz Kutz i Andrzej Seweryn – mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis“. – Obaj Panowie odbiorą statuetki „Invictus“ w Plebiscycie 35-lecia Sceny na Piętrze dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Aktora.

To właśnie oni zdobyli najwięcej głosów widzów. Kazimierz Kutz uhonorowany zostanie za reżyserię spektaklu „Dwoje na huśtawce“ Williama Gibsona z udziałem Grażyny Barszczewskiej i Romana Wilhelmiego.

MOLIER

Andrzej Seweryn odbierze natomiast statuetkę za zwycięstwo w kategorii „Najlepszy aktor 35-lecia”. Oglądaliśmy go w Scenie na Piętrze w ostatnich latach m.in. w spektaklu „Mój Molier”.

Najlepszą aktorką wybrana została Grażyna Barszczewska. W Scenie na Piętrze gościć ją będziemy 3 listopada w rocznicę śmierci Romana Wilhelmiego. Artystka wystąpi w koncercie poetyckim, w którym razem z nią wystąpi Halina Zimmermann.

Statuetkę zaprojektował znakomity artysta rzeźbiarz, twórca m.in. pomnika Romana Wilhelmiego – Roman Kosmala.

Po koncercie zapraszamy na spotkanie z artystami do galerii.

Brak możliwości komentowania