Invictus dla Grażyny Barszczewskiej

3 listopada podczas koncertu „Jesienna nostalgia“, który rozpocznie się o godz. 19 w Scenie na Piętrze gościem specjalnym będzie wspaniała aktorka, Grażyna Barszczewska. Odbierze ona statuetkę Invictus dla najlepszej aktorki 35-lecia Sceny na Piętrze. Wybrana została głosami widzów.

barszczewska

Uznawana jest za Matkę Chrzestną Sceny na Piętrze, grała bowiem w pierwszym przedstawieniu, które gościło na deskach jednej z najmniejszych polskich scen. I tak się zaczęła długoletnia przyjaźń. Nagroda przyznana przez widzow będzie jej ukoronowaniem.

Na jej stronie internetowej czytamy w biografii: aktorka teatralna i filmowa o zaskakująco szerokim i wszechstronnym emploi (od lirycznych amantek po charakterystyczne „monstra”). „Amantka z pieprzem” – jak nazwał ją jeden z wybitnych reżyserów filmowych.Ma w swoim dorobku ponad 150 wiodących ról dramatycznych i komediowych w teatrze, filmie i telewizji, występy w Kabarecie Dudek i na estradzie, recitale piosenek, nagrane płyty.

Jej charakterystyczny, intrygujący głos znają także słuchacze audycji Polskiego Radia, licznych audiobooków, np. serii mitów greckich dla dzieci autorstwa Grzegorza Kasdepke, czy „Na fejsie z moim synem” – powieści Janusza L. Wiśniewskiego.

Od 1983r. związana z zespołem Teatru Polskiego w Warszawie.

Urodziła się w Warszawie, 1 maja 1947r. Wykształcona muzycznie. Ukończyła PWST w Krakowie. Zadebiutowała rolą Niny Zariecznej w dyplomowym spektaklu „Czajki” A. Czechowa w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Po dwóch pracowitych sezonach otrzymała angaż do warszawskiego teatru Ateneum, w którym przez dziesięć lat grała role liryczne, dramatyczne i komediowe (m.in. Klara w „Ślubach panieńskich”, Stella w „Fantazym”, Andżelika w „Balu Manekinów”), zaskakując krytykę i widzów także odważnymi rolami charakterystycznymi (np. Vixen Ciągutka w „Operze za trzy grosze”).

W Warszawie na szerszą skalę rozpoczęła współpracę z teatrem telewizji („Maria Stuart” J. Słowackiego) i filmem. Ogromną popularność przyniosły Grażynie Barszczewskiej wiodące role w serialach telewizyjnych (m.in. niezapomniana Nina Ponimirska w znakomitej ekranizacji „Kariery Nikodema Dyzmy”, Agata w „SOS”, Marta w „Trzeciej granicy”).

W 1982 r. po sukcesie Gizeli w „Dwojgu na huśtawce” (reż. K. Kutz) została zaproszona przez Kazimierza Dejmka do roli Olivii w „Wieczorze Trzech Króli” W. Szekspira w Teatrze Polskim. W ciągu wielu sezonów kreowała role z wielkiego repertuaru (m.in. Porcja w „Kupcu Weneckim”, Magdalena w „Pierścieniu Wielkiej Damy”, Elwira w „Tartuffie”). Dwa sezony w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (1995-1996) przyniosły dwie ważne role: siostry Ratched w „Locie nad kukułczym gniazdem” i Raniewskiej w „Wiśniowym sadzie”.

Poza macierzystym Teatrem Polskim występuje gościnnie na innych scenach warszawskich (Roma, Ateneum, Komedia, Kwadrat, Nowy), a także pozastołecznych (Kraków, Kalisz, Tarnów, Wrocław). W 2004 r. w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego wyreżyserowała „Zazdrość” Esther Vilar.

Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień w tym Złoty Laur Sceny na Piętrze.

Brak możliwości komentowania