Istnieję tylko w lustrzanym odbiciu

Austriackie Forum Kultury, Austriacki Ośrodek Kultury UAM i Fundacja sceny na piętrze Tespis zapraszają na spektakl Ingeborg Bachman, Elfriede Jelinek „Es gibt mich nur Spiegelbild“ („Istnieję tylko w lustrzanym odbiciu“).

maxiblaha_spiegelbild_0027_web-1024x683

13 grudnia o godz. 19 w Scenie na Piętrze zobaczymy znakomitą austriacką aktorkę Maxi Blaha w monodramie na podstawie tekstów nobliski Elfride Jelinek i Ingeborg Bachman w jej 90. rocznicę urodzin. Muzyczno-teatralna opowieść o kobiecie pisarce i jej pozycji outsidera. Wizerunek kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich zależności, relacji wobec władzy, mody, seksualności oraz samotności. Monodram z myzką n żywo w wykonaniu Simona Raaba. Reżyseria Martina Gredler.

Ingeborg Bachmann, pseud. Ruth Keller (ur. 25 czerwca 1926 w Klagenfurcie, zm. 17 października 1973 w Rzymie) – austriacka eseistka, poetka, pisarka, germanistka. Z zamiłowania filozof oraz psycholog. W swoich dziełach zajmowała się tematyką wewnętrznych ograniczeń człowieka oraz feminizmem. Autorka powieści „Malina“ oraz rozważań filozoficznych na temat języka.

Elfriede Jelinek (ur. 20 października 1946 w Mürzzuschlag) – austriacka pisarka i feministka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w roku 2004. Pierwsze próby literackie Elfriede Jelinek podejmowała w wieku 6 lat. Jelinek żyje z dala od mediów, cierpi na agorafobię. Zabiera jednak głos w wielu kwestiach (np. w głośnej sprawie Josefa Fritzla), wypowiadając się na swej stronie internetowej. Tam też umieściła w 2009 r. tekst swej ostatniej powieści, pt. „Zazdrość“ rezygnując z druku. Głównymi tematami jej feministycznej prozy są kobieca seksualność i walka płci. W ostatnich utworach bardziej skupiła się na satyrycznym i demaskatorskim opisie problemów społecznych, które jej zdaniem występują współcześnie.

Brak możliwości komentowania