X Dni Romana Wilhelmiego

Już po raz dziesiąty 3 listopada o godz. 18.15 spotykamy się na skwerze Jego imienia przy pomniku wybitnego aktora i obywatela miasta Poznania, gdzie zapłoną znicze pamięci, popłyną wspomnienia o Nim zwieńczone złożeniem kwiatów w oprawie muzycznej Dixi Company.

wilhelm15 _MG_8119 Bożena KrzyzanowskaUroczystość upamiętniająca postać aktora i naszego krajana zakończy zaproszenie zebranych na drugą część wieczoru do Sceny na Piętrze.

W spektaklu muzycznym „Pamięci Edith Piaf“ wystąpią – Bożena Krzyżanowska, znakomita aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Teatru Muzycznego w Warszawie i Teatru STU w Krakowie, a także Wiesław Prządka, jeden z najwybitniejszych akordeonistów i jedyny instrumentalista w Polsce grający na bandoneonie diatonicznym. Na koncert obowiązują zaproszenia.

Edith Piaf ((ur. 19 grudnia 1915 w Paryżu, zm. 10 października 1963 w Grasse) to legenda francuskiej i światowej piosenki. Niewielka kobieta śpiewająca niskim ochrypłym głosem fascynowała miliony słuchaczy. U szczytu kariery śpiewała w największych i najbardziej prestiżowych salach, a zaczynała od…śpiewania na ulicach Paryża. Ludzi fascynowały nie tylko jej głos i teksty piosenek, ale też jej życie pełne romansów miłości i dramatów.

Bożena Krzyżanowska aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka. Znana szczególnie z głównej roli w spektaklu Piaf granej we Wrocławiu. Na scenie teatru zadebiutowała na II roku studiów. Po studiach związała się zawodowo z Teatrem Ludowym. Od 1985 pracowała w Teatrze Nowym w Poznaniu. Współpracowała z Miejskim Teatrem Schauspiel w Bonn, Teatrem STU w Krakowie, Teatrem Muzycznym w Warszawie, oraz teatrem współczesnym we Wrocławiu. Grywała później jeszcze w Jeleniej Górze – spektakl pt. Piosenki Osieckiej w którym zagrała jedną z 3 głównych ról, w Warszawie – w Operze za 3 grosze gra panią Peachum. Aktorka znana z wielu ról filmowych i serialowych.

Wiesław Prządka Absolwent Akade mii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie akordeonu profesora Henryka Krzemińskiego. Jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu. Twórca i kierownik artystyczny wielu zespołów i projektów muzycznych m.in.: MUSETTE QUARTET, NEW MUSETTE QUARTET, GIPSY SWING, TRES TANGUEROS Sam zwykł mawiać , że urodził się po to aby grać na akordeonie. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango. Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia – BANDONEONU, instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest jedynym bandoneonistą w Polsce, koncertującym na bandoneonie diatonicznym. Grając tango, a szczególnie muzykę dziś bardzo popularnego Astora Piazzolli współpracuje z międzynarodowym zespołem Distango. Brał udział w spektaklu „Tango Piazzolla” wystawianym na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Ma na swoim koncie wiele płyt nagranych z własnym zespołem New Musette Quartet, z zespołem Hot Swing, New Tango Bridge, oraz wybitnymi wokalistami i orkiestrami. Dziś uważany jest za najwybitniejszego akordeonistę i bandoneonistę w Polsce.

 

 

Brak możliwości komentowania