ŻYWIĄC SŁOWO. EDMUND PIETRYK

Kolejny film z cyklu Żywiąc Słowo. To programy poetyckie przygotowane przez poznańską Fundację Scena na Piętrze Tespis. Audycje promują wielkopolskich poetów. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Andrzej Lajborek , aktor Teatru Nowego w Poznaniu recytuje wiersze Edmunda Pietryka.

Edmund Pietryk urodzony 9 kwietnia 1938 w Orańczycach na Kresach Wschodnich, obecnie Białoruś – polski aktor, poeta, prozaik, dramaturg, twórca słuchowisk radiowych i dziennikarz. W roku 1960 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Pracował jako aktor w teatrach Szczecina, Lublina, Kielc, Opola i Poznania, gdzie grał przez 36 lat. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Tygodnikiem Kulturalnym, „Wprost”, „Dziennikiem Poznańskim”, „Poznaniakiem”. Swoje teksty literackie publikował w czasopismach takich jak „Twórczość”, „Dialog”, czy „Odra”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich od 1968. Mieszka w Poznaniu. Jego monodramy mieliśmy okazję oglądać w Scenie na Piętrze

Andrzej Lajborek polski aktor teatralny i filmowy. W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował 20 lutego 1971 rolą Jana w Grze w zbijanego Ionesco w reżyserii Jerzego Jarockiego. W latach 1971-1975 pracował w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, a od 1975 jest aktorem Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych w spektaklach takich reżyserów jak Barbara Fijewska, Conrad Drzewiecki, Janusz Nyczak, Izabella Cywińska, Janusz Wiśniewski, Jerzy Satanowski, Erwin Axer, Krzysztof Babicki, Robert Gliński i Eugeniusz Korin. W 1979 roku został laureatem Białego Bzu, zaś w 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cykl Żywiąc Słowo:

Scenariusz i reżyseria: Romuald Grząślewicz

Scenografia: Maria Kania

Muzyka: Piotr Żurowski

Kierownictwo literackie: Zbigniew Gordziej

Kierownictwo techniczne: Eryk Kozłowski

współpraca: Norbert Pawliczak

Videorejestracja: Laruss

Mateusz Boruczkowski

Marcin Lara

Maciej Szczygieł

Współpraca redakcyjna: Juliusz Podolski, Magda Fabiś, Iza Jarczyk, Ewa Kroma, Małgorzata Paradowska.

Oraz:

Estrada Poznańska

Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Loża Przyjaciół Sceny

Patronat Medialny:

Polska Głos Wielkopolski

SUKCES po poznańsku

Brak możliwości komentowania