Żywiąc słowo. Stanisław Leon Machowiak

Bohaterem 8 odcinka Żywiąc słowo” będzie dzisiaj Stanisław Leon Machowiak i jego poezja.

Andrzej Lajborek czyta poezje Stanisława Leona Machowiaka.

https://youtu.be/9_TDcG0nkeU

unnamed

Stanisław Leon Machowiak urodzony w Luboni w roku 1935. Zmarł 9 marca 2019 w Poznaniu. W czasie okupacji utracił wzrok. Absolwent UAM w Poznaniu. Nauczyciel w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Debiutował w 1963 roku wierszami w warszawskim piśmie Weteran. Pierwszy zbiór wierszy Noce za słońcem ukazał się w roku 1982, nakładem wydawnictwa Czytelnik.

Następne tomiki poetyckie: I było światło (Warszawa 1986), Tak ich zapamiętałem (Poznań 1988), Jak krzyk milczenia (Poznań 1990), Słowem – światłem (Poznań 1991), Niech milczą słowa (Goślin 1992), Światło zapisane (Goślin 1992), Góry nad górami (Poznań 1993), Epitafia (Poznań 1993), Światło przed słowem (Poznań 1994). Między żywiołami, Listy bez odpowiedzi – proza.

W Zakładzie Wydawnictw i Nagrań Polskiego Związku Niewidomych wydał wiersze na dwóch kasetach. Tłumaczone na język niemiecki i esperanto.

Autor książek dla dzieci: W mieście ratuszowych koziołków (Poznań 1990) i Święci wśród nas (Poznań 1992), W królestwie wichrów – baśnie.

Poezje Stanisława Leona Machowiaka interpretuje Andrzej Lajborek, aktor Teatru Polskiego w Poznaniu. Premiera dzisiaj o godz. 19.00

W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował 20 lutego 1971 rolą Jana w Grze w zbijanego Ionesco w reżyserii Jerzego Jarockiego. W latach 1971-1975 pracował w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, a od 1975 jest aktorem Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych w spektaklach takich reżyserów jak Barbara Fijewska, Conrad Drzewiecki, Janusz Nyczak, Izabella Cywińska, Janusz Wiśniewski, Jerzy Satanowski, Erwin Axer, Krzysztof Babicki, Robert Gliński i Eugeniusz Korin.

W 1979 roku został laureatem Białego Bzu, zaś w 2013 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Scenariusz i reżyseria: Romuald Grząślewicz

Scenografia: Maria Kania

Muzyka: Piotr Żurowski

Kierownictwo literackie: Zbigniew Gordziej

Kierownictwo techniczne: Eryk Kozłowski

współpraca: Norbert Pawliczak

Videorejestracja: Laruss

Mateusz Boruczkowski

Marcin Lara

Maciej Szczygieł

Współpraca redakcyjna: Juliusz Podolski, Magda Fabiś, Iza Jarczyk, Ewa Kroma, Małgorzata Paradowska.

Oraz:

Estrada Poznańska

Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Loża Przyjaciół Sceny

Patronat Medialny:

Polska Głos Wielkopolski

SUKCES po poznańsku

Brak możliwości komentowania