Żywiąc słowo. Zbigniew Gordziej

Zapraszamy dzisiaj (18.01.2021) o godz. 19.00 na 12. już odcinek cyklu „Żywiąc słowo” – spotkanie z poezją poznańskich i wielkopolskich poetów.

https://youtu.be/DNcQqtZ0gS8

Bohaterem tego odcinka jest Zbigniew Gordziej i jego twórczość. Znakomity poeta, ale też kierownik literacki odpowiedzialny za cały cykl „Żywiąc słowo”.

ZG-678x381

– Bardzo długo musiałem przekonywać Zbigniewa Gordzieja, żeby zgodził się udostępnić swoją poezję i być bohaterem jednego z odcinków- mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na piętrze Tespis.

Zbigniew Gordziej urodził się 5 września 1951 roku w Poznaniu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Debiutował wierszem „Rozmowa” opublikowanym w „Przeglądzie Konińskim” w roku 1982. Pierwszy zbiór jego wierszy „Bezdomni w Domu” ukazał się w roku 1992 w Poznaniu. Kolejne tomiki: „Trzecia w układzie” (Poznań 2000), „Na skraju pamięci” (Poznań 2002), „W jaskiniach dni” (Poznań 2003), „Erupcja milczenia” (Poznań 2005), wybór wierszy „Sonata Zagłady” (Poznań 2006), „Twarz jutra” (Poznań 2007), „W oceanie sekund” (Poznań 2010). W roku 2012 opublikował tom poezji „Piórem po żebrach anatomii” (Poznań 2012), za który otrzymał Nagrodę Literacką XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. Jest także autorem zbioru opowiadań „Prokop” (Poznań 1997) oraz „Spotkanie z karłem” (Poznań 1999).

Poezję Zbigniewa Gordzieja przetłumaczono także na język czeski, hiszpański, ukraiński, włoski, francuski, węgierski i łaciński. Redagował książki poetyckie i prozatorskie. Jest laureatem ogólnopolskich konkursów literackich.

Publikował felietony, recenzje książek poetyckich i prozatorskich oraz inne artykuły w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. Był sekretarzem, a następnie redaktorem naczelnym gazety „Tydzień Ziemi Śremskiej”.

Pracując w Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie pisał scenariusze dla teatru „Krąg”, w którym występowały osoby umysłowo upośledzone.

Zbigniew Gordziej otrzymał wiele nagród, wyróżnień i medali. W roku 2010 został odznaczony przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego Medalem „Labor Omnia Vincit”. Przyznano mu również Nagrodę Literacką im. Klemensa Janickiego za humanitarne i artystyczne treści bogatej twórczości literackiej.

Pełni funkcję prezesa Zarządu Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu.

Andrzej Lajborek polski aktor teatralny i filmowy. W 1971 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutował 20 lutego 1971 rolą Jana w Grze w zbijanego Ionesco w reżyserii Jerzego Jarockiego. W latach 1971-1975 pracował w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie, a od 1975 jest aktorem Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad stu rolach teatralnych w spektaklach.

Scenariusz i reżyseria: Romuald Grząślewicz

Scenografia: Maria Kania

Muzyka: Piotr Żurowski

Kierownictwo literackie: Zbigniew Gordziej

Kierownictwo techniczne: Eryk Kozłowski

współpraca: Norbert Pawliczak

Videorejestracja: Laruss

Mateusz Boruczkowski

Marcin Lara

Maciej Szczygieł

Współpraca redakcyjna: Juliusz Podolski, Magda Fabiś, Iza Jarczyk, Ewa Kroma, Małgorzata Paradowska.

Oraz:

Estrada Poznańska

Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu

Loża Przyjaciół Sceny

Patronat Medialny:

Polska Głos Wielkopolski

SUKCES po poznańsku

Brak możliwości komentowania