Tablica Wilhelmiego na Wildzie
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Sobota, 1 Grudzień 2012
W sobotnie popołudnie 1 grudnia 2012 odsłonięto na Wildzie tablicę  poświęcono Romanowi Wilhelmiemu, którym urodził się na ulicy Strumykowej.  W czasie uroczystości obecny był brat aktora Adam Wilhelmi.
 
 
 
 
 
 
 

Roman Wilhelmi nie był długo mieszkańcem Wildy, ale tu się urodził – na ul. Strumykowej 11 (dziś Sikorskiego) i tu był ochrzczony. Tablicę zawiesiła i sfinansowała Rada Osiedla Wilda.

- Miejsce narodzin Romana Wilhelmiego znaleźliśmy w księgach parafialnych w tutejszym kościele. Tablica pojawiła się jednak nie na właściwym budynku, stojącym w głębi ulicy, ale na reprezentacyjnej, szachulcowej kamienicy tuż przy rynku Wildeckim, gdzie będzie dobrze widoczna - powiedział Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.

Na uroczystości pojawili się miłośnicy talentu Wilhelmiego, przyjaciele i rodzina aktora, w tym jego brat, Adam, a także prezes Fundacji sceny na piętrze, Romuald Grząślewicz.  - Poza ulicą Sikorskiego mieszkaliśmy jeszcze przy Głogowskiej, Roosevelta i Mylnej. Tu, na Wildzie urodził się tylko Roman. Bardzo się cieszę, że poznaniacy z taką chęcią upamiętniają brata - powiedział Adam Wilhelmi.

W Poznaniu od 2008 roku odbywają się Dni Romana Wilhelmiego. Przed miesiącem, 3 listopada w centrum miasta odsłonięto pomnik Romana Wilhelmiego. Dzieło autorstwa Romana Kosmali stanęło tuż przy teatrze Scena na Piętrze, na skwerze noszącym imię aktora. W 2008 roku na ścianie tego teatru pojawiła się tablica honorująca Wilhelmiego jako wybitnego aktora i obywatela miasta Poznania. 

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, przez prawie 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku zagrał tam w ponad 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci. Aktor zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie.
 
Fot. E. Podolska 
New layer...
New layer...
Zmieniony ( Poniedziałek, 10 Grudzień 2012 21:24 )