VII Dni Romana Wilhelmiego 6.6.2014
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Środa, 4 Czerwiec 2014
W piątek 6 czerwca 2014 roku o godz. 18.30 na skwerze przy ulicy Masztalarskiej - przed Sceną na Piętrze odbędą się uroczystości związane z VII Dniami Romana Wilhelmiego. Wydarzenie w rocznicę urodzin tego wybitnego aktora organizuje Fundacja sceny na piętrze Tespis. 
 
W trakcie uroczystości statuetkę - miniaturę pomnika Romana Wilhelmiego wręczaną dobroczyńcom Sceny na Piętrze odbierze starosta poznański Jan Grabkowski. Dzięki jego zaangażowaniu w ramach Społecznego Komitetu Realizacji Projektu „Obelisk Romana Wilhelmiego” możliwe było powstanie pomnika.
 
Po uroczystościach na skwerze, w Scenie na Piętrze odbędzie się recital i prezentacja najnowszej książki „Muzyka życia” autorstwa znanej pieśniarki, dziennikarki i pisarki - Joanny Rawik. Akompaniować jej będzie Eugeniusz Majchrzak. Po spektaklu miłośnicy talentu Joanny Rawik będą mogli zakupić książkę z autografem artystki.
 
Tego samego dnia swoją oficjalną premierę będzie miała karta pocztowa "VII Dni Romana Wilhelmiego", wydana przez Pocztę Polską.
 
Wydarzenia upamiętniające postać jednego z najznamienitszych poznaniaków odbywają się w Poznaniu od wielu lat. Po raz pierwszy, 3 listopada 2008 roku, w kolejną rocznicę śmierci aktora, nastąpiło odsłonięcie poświęconej mu tablicy na elewacji teatru Scena na Piętrze. W czerwcu 2011 roku, w 75 rocznicę urodzin fragment miasta u zbiegu ulic 23 lutego i Masztalarskiej został oficjalnie skwerem i otrzymał imię wybitnego patrona. Wreszcie 3 listopada 2012 roku na skwerze im. Romana Wilhelmiego nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika autorstwa artysty - rzeźbiarza Romana Kosmali. 
 
Niecodziennym świętem dla miłośników talentu Wilhelmiego był tego dnia jedyny pokaz telewizyjnej realizacji monodramu Kena Hughsa „Sammy”. Spektakl z Romanem Wilhelmim w roli tytułowej dwukrotnie reżyserował Zdzisław Wardejn. W 1990 było to przedstawienie Teatru TV, rok później Wardejn przygotował z Wilhelmim wersję sceniczną sztuki dla Sceny na Piętrze. Premiera odbyła się 24 kwietnia 1991 i jak się okazało była ostatnią w życiu artysty. 
Zmieniony ( Środa, 04 Czerwiec 2014 20:14 )