Scena na walizkach
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Wtorek, 23 Luty 2010

Poznańska Scena na Piętrze zamierza wrócić do tradycji sprzed lat, kiedy to z najlepszymi spektaklami w wykonaniu warszawskich gwiazd objeżdżała mniejsze miasta w Wielkopolsce.

Według badań coraz więcej Polaków chodzi znowu do teatru. Dotyczy to przede wszystkim dużych ośrodków teatralnych. Do mniejszych miast rzadko zaglądają gwiazdy. Teraz będzie okazja, by Wielkopolanie jeszcze częściej chodzili na spektakle.

- Wielkopolska Scena na Pietrze działa z powodzeniem przez wiele lat – opowiada Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na Pietrze Tespis. – Mieliśmy wiele zaprzyjaźnionych ośrodków kultury, gdzie nas zapraszano, a artyści z premierowym spektakle wyruszali nawet na kilkanaście spektakli. Scena na Piętrze miała swoich wiernych widzów także poza Poznaniem. Potem przyszły gorsze finansowo czasy i wyjazdowa scena przestała istnieć. Wznowiono ją na bardzo krótko cztery lata temu. Na Wielkopolskiej Scenie na Pietrze występowały takie gwiazdy jak: Ewa Wiśniewska, Grażyna Barszczewska, Zdzisław Wardejn, Ewa Dałkowska i wielu innych. - Kiedy to była obowiązkowa tradycja, że teatry jeździły ze spektaklami po całej Polsce, prezentując przedstawienia także w mniejszych miejscowościach, gdzie niejednokrotnie lepiej im się grało niż np. w stolicy – opowiada Romuald Grząślewicz. – Chcemy by znowu ten zwyczaj powrócił, by nasi widzowie nie musieli jechać do nas do Poznania, gdzie często odchodzą sprzed kasy bez biletu.


Już w kwietniu w sześciu miastach w Wielkopolsce, m.in. w Jarocinie, Środzie Wlkp, Śremie, Nowym Tomyślu, pokazany zostanie premierowy spektakl Sceny na Pietrze ,,Będzie tylko lepiej” autorstwa Jacka Hempela. Reżyserii podjął się Stefan Friedmann, a na scenie zobaczymy Marka Siudyma i Jacka Kałuckiego. - Czekamy tylko na decyzję o dofinansowaniu akcji z Urzędu Marszałkowskiego – twierdzi prezes Grząślewicz. – I ruszamy w trasę, mam nadzieję, że kilka razy w sezonie.

Patroni Projektu: Unia Wielkopolan, Mecenasi Sceny

Współudział: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Bank PEKAO SA, PIONEER PEKAO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, PEKAO LEASING SA

Gospodarze Miast: Śremu, Międzychodu, Nowego Tomyśla, Słupcy, Jarocina, Wągrowca

Media-patroni: Radio Mekrury SA, Polska Głos Wielkopolski, Twój Tydzień Wielkopolski

Partnerzy projektu: Drukarnia Serikon, Hotel Rzymski, Firma Handlowo-Usługowa TIRS, Loża Przyjaciół Sceny

Producenci projektu: Fundacja sceny na pietrze TESPIS

Elżbieta Podolska

Zmieniony ( Poniedziałek, 26 Lipiec 2010 19:18 )