Antonina Kowtunow gwiazda karnawałowego programu
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Niedziela, 12 Styczeń 2014

Gwiazdą wieczoru karnawałowego w Scenie na Piętrze będzie prof. Antonina Kowtnow. Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich i jeden z najpiękniejszych głosów - sopran liryko koloraturowy.

 
 

Antonina Kowtunow studia wokalno-aktorskie ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Ireny Bardy-Taryłło. Warsztat wokalny doskonaliła na stypendium w Weimarze pod kierunkiem prof. S .Simonetti. Podczas studiów zdobyła na Ogólnopolskim Konkursie Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki IV miejsce. Antonina Kowtunow jest również laureatką II Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie (1977, Francja).

Zadebiutowała jeszcze podczas studiów na scenie Opery Wrocławskiej partią Żywii w Starej baśni Władysława Żeleńskiego. Po dwóch sezonach występowania na deskach Opery Wrocławskiej A. Kowtunow została wybrana w plebiscycie gazet wrocławskich śpiewaczką roku i uhonorowana Złotą Iglicą (1973).

W tym samym roku po gościnnym występie Opery Poznańskiej w roli Violetty w operze Traviata Verdiego A. Kowtunow została przedstawiona propozycja angażu Teatru Wielkiego w stolicy Wielkopolski. Śpiewaczka propozycję przyjęła i od września 1973 r. do chwili obecnej jest jego solistką. W tym samym roku artystka przeniosła się na stałe do Poznania.

Na tej scenie wykonała około 50 partii pierwszoplanowych i tytułowych. Bohaterki kreowane przez A. Kowtunow zawsze były wysoko oceniane, zarówno przez wymagającą krytykę, jak i publiczność, czego dowodami są: tytuł Najpopularniejszego śpiewaka roku 1978 oraz nagroda Białego bzu (1987) zdobyte w plebiscytach prasowych.

A. Kowtunow często brała udział w przedstawieniach premierowych m.in. jako Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna“ Offenbacha, „Gilda“ w Rigoletto i Violetta w „Traviatcie“ Verdiego, Norina w „Don Pasquale“ i „Córce pułku“ (partia tytułowa) Donizettiego, Szemachańska Królowa w „Złotym koguciku“ Rimskiego-Korsakowa oraz w repertuarze Mozartowskim: jako Konstancja w „Uprowadzeniu z Seraju“, Zuzanna w „Weselu Figara“ i Despina w „Cosi fan tutte“ oraz Donna Anna w „Don Juanie“. Śpiewaczka wystąpiła w roli Zerbinetty w „Ariadnie na Naxos“ R. Straussa pod dyr. Knutha Mahlke.

W latach 1978-82 Antonina Kowtunow współpracowała z Teatrem Wielkim w Warszawie. Do historii wokalistyki przeszła jako pierwsza po wojnie odtwórczyni partii tytułowej Aminy w „Lunatyczce“ Belliniego (Opera Bytomska). Od początku swojej kariery wokalnej artystka śpiewa gościnnie na scenach operowych w Polsce i poza granicami kraju. A. Kowtunow wystąpiła także w przedstawieniach premierowych na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu w tytułowych partiach w „Hrabinie Maricy“ i w „Księżniczce czardasza“ E. Kalmanna.
 
 

Drugim nurtem działalności artystycznej A. Kowtunow jest wykonywanie dzieł oratoryjno-kantatowych oraz recitale i udział w koncertach poświęconych muzyce popularnej. Artystka odbyła liczne tournee europejskie z chórami: Poznańskie Słowiki pod dyr. Stefana Stuligrosza, Polskie Słowiki pod dyr. Jerzego Kurczewskiego i Wojciecha Krollopa, KUL-u pod dyr. Henryka Górskiego, Politechniki Szczecińskiej pod dyr. Jana Szyrockiego oraz UAM-u pod dyr. Stanisława Kulczyńskiego.

Podczas świątecznego tournee z chórem KUL-u po Włoszech i Wyspach Lipari Antonina Kowtunow miała zaszczyt, jako pierwsza polska śpiewaczka, zaśpiewać kolędę Lulajże Jezuniu podczas Pasterki w Watykanie, którą transmitowała Telewizja Polska (24 XII 1986 r.).

Antonina Kowtunow dokonała wielu nagrań telewizyjnych i radiowych m.in. recital wokalny w TVP z cyklu „Piękne głosy“ w reżyserii Laco Adamika i w „Stabat Mater“ Karola Szymanowskiego w reżyserii Ryszarda Peryta pod dyrekcją Mieczysława Dondajewskiego (nagrania dokonano w Teatrze Wielkim w Poznaniu).

Antonina Kowtunow jest także znakomitym pedagogiem. W 1990 r. śpiewaczka rozpoczęła pracę pedagoga wokalnego solistów Teatru Muzycznego w Poznaniu, która trwała 10 lat. Od 1999 prowadzi klasę śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Rok później rozpoczęła pracę  w klasie śpiewu solowego na Wydziale Wokalnym w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2007 jest profesorem AM w Poznaniu. W 2012 roku uzyskała tytuł profesora belwederskiego.
 
W 2013 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
Zmieniony ( Niedziela, 12 Styczeń 2014 20:32 )