Płyta z piosenkami o Poznaniu
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Poniedziałek, 22 Czerwiec 2009

A nam warto żyć nad Wartą

W 30. jubileuszowym sezonie Sceny na Piętrze udało się nie tylko zaprosić gwiazdy z kolejnymi znakomitymi spektaklami, wmurować tablicę pamiątkową pamięci wybitnego aktora, który  był poznaniakiem, Romanowi Wilhelmiemu, ale także wydać płytę z piosenkami o Poznaniu - ,,A nam warto żyć nad Wartą”.
Do tej pory stolica Wielkopolski nie miała takiego wydawnictwa. Po raz pierwszy  na jednym krążku znalazło się aż 19 piosenek dawnych, nowszych i najnowszych. W tym także te, które wygrały Konkurs na piosenkę o stolicy Wielkopolski ogłoszony w kwietniu 2008 roku przez Fundację sceny na piętrze Tespis.
Zgłoszono do niego ponad  60 utworów. Jury pod przewodnictwem kompozytora, dyrygenta i aranżera Macieja Szymańskiego nie przyznało nagrody Grand Prix, dzieląc jej wartość na 3  nagrody główne. Otrzymali je   Dariusz Tarczewski (muz. i słowa ) za piosenkę "Poznania czas", Monika Cybulska (muzyka) Daria Cybulska (słowa)  za utwór ,,Poznać…” i Aleksander Gref (muzyka) Tomasz Raczkiewicz (słowa) za piosenkę "Twój Poznań".
Po kilku miesiącach starań  udało się  dzięki współpracy Urzędu Miasta Poznania i Fundacji sceny na piętrze Tespis wydać krążek. Co ciekawe znalazły się na nim także utwory archiwalne, powstałe na przestrzeni półwiecza. Ich wspólnym mianownikiem jest zauroczenie Twórców naszym miastem.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Poznania i wpisany w projekt Poznań Europejska Stolica Kultury 2016.
Płyta będzie prezentem dla gości Sceny na Pietrze, Fundacji i Urzędu Miasta. Na razie nie znajdzie się w sprzedaży, tym będzie więc cenniejsza dla kolekcjonerów.

Elżbieta Podolska


Zmieniony ( Poniedziałek, 22 Czerwiec 2009 19:20 )