JAROSY zawsze ten sam
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Sobota, 7 Luty 2009

Występują: Wojciech Machnicki, Zbigniew Rymarz, Marek Zebura
Scenariusz i Reżyseria: Tadeusz Wiśniewski
Kierownictwo muzyczne: Zbigniew Rymarz
Zapowiedzi oraz fragmenty listów są autorstwa Fryderyka Jarosy’ego.

W naszej naturze jest coś takiego, iż chętnie do czasów minionych wracamy i z wielkim upodobaniem zanurzamy się w “dawnych wspomnień czar”. “Znasz li, ten raj - minionych kabaretów, dyskretny blask secesyjnych kinkietów, wdzięk damskich nóg w pończoszkach fildekos, Halamek szyk i Ordonówny głos?
Znasz li, ten raj - dowcipu i humoru,huragan braw i radość co wieczoru...”
- To były czasy - wzdycha ten i ów, koloryzując lata swojej młodości, młodości Rodziców i Dziadków; nostalgia żywi się, poza pamięcią własną, pamięcią historyczną.
Artyści często sięgają, w procesie “obrachunku przeszłością”, do urody szalonych lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, do legend kabaretu “Qui Pro Quo”, do zjawiskowych gwiazd błyszczących na firmamencie międzywojennej Warszawy - Ordonki, Pogorzelskiej, Zimińskiej, Dymszy, Krukowskiego i wielu, wielu innych.
Atoli Wojciech Machnicki z Przyjaciółmi przybliżają nam dzisiaj arcyciekawą i wybitną postać tamtych lat - Fryderyka Jarosy’ego, który był przywędrował z rosyjskim kabaretem “Niebieski Ptak” i rozkochał w sobie Warszawę, a sam zakochał się w Polsce.
“Niebieski Ptak” opuścił Polskę a Fryderyk zadomowił się nad Wisłą. I co z tego wynikło? “Znasz li, ten raj? To tam, o moi mili, wspomnienia mkną...”

Galeria spektaklu:

 

Galeria Krzysztofa Styszyńskiego:

 

 

 

 

 

 

 

 

Zmieniony ( Sobota, 07 Luty 2009 18:21 )