Scena na Piętrze ma XXXV lat
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Czwartek, 20 Marzec 2014

27 marca 1979 roku po raz pierwszy widzowie najmniejszej wówczas sceny w Wielkopolsce zasiedli w krzesłach, by obejrzeć poznańską premierę spektaklu pt. „Śnieg” Stanisława Przybyszewskiego. W przedstawieniu wystąpili: Grażyna Barszczewska, Barbara Wrzesińska, Ryszard Barycz, Leszek Teleszyński. Spektakl wyreżyserował Marek Wilewski.

 

To tutaj przez lata gościły największe gwiazdy polskiej sceny teatralnej, filmowej i estrady. Odbyło się kilkanaście prapremier światowych, kilkadziesiąt premier polskich i poznańskich. Na tej scenie rozpoczęli swoją karierę pisarską m.in. Katarzyna Grochola, Jarosława Sokoła, Hanna Kowalewska, Anna Strońska, Edmund Pietryk.

Odbyło się kilkadziesiąt programów z cyklu „Tandemy”, „Fart”, Gwiazdy X Muzy, Benefisy Operowe. Zorganizowano trzy edycje Konkursu Dramaturgicznego Tespis i jeden konkurs na piosenkę o Poznaniu. Co roku widzowie maja możliwość uczestniczenia w kilkunastu wydarzeniach organizowanych przez Fundację sceny na pietrze Tespis.

- Na tej niewielkiej scenie staramy się, żeby działy się co roku rzeczy niezwykłe - mówi Romuald Grząślewicz, prezes Fundacji sceny na pietrze Tespis. - Zapraszamy wielkich twórców, ale także tych, którzy dopiero zaczynają. Pokazujemy wielkie kreacje aktorskie, ale też zapraszamy młodzież niepełnosprawną, by pokazywała swoje spektakle np. Teatr Arka z Wrocławia. Widzowie wiedzą, że Scena na Pietrze znaczy wielka różnorodność: od koncertów po bardzo poważne sztuki poruszające dramatyczne tematy. Scena na Pietrze to także, a może przede wszystkim widzowie i przyjaciele. Bez nich, bez ich wsparcia i zapału nie byłoby tych 35 lat. To zasługa gwiazd, widzów, sponsorów  - po prostu naszych przyjaciół, że dzisiaj możemy świętować taki jubileusz.

To właśnie dzięki Fundacji i Scenie na Pietrze przywrócono w pamięć wybitnego aktora Romana Wilhelmiego jako poznaniaka. Ufundowano tablicę pamiątkową, na ulicy Masztalarskiej niedaleko siedziby Sceny na Piętrze powstał Skwer imienia mistrza i stanął jego pomnik.

Z okazji jubileuszu 35-lecia odbyła się prapremiera światowa sztuki „Jest jak jest” według książki Maliny Stahre-Godyckiej w adaptacji i reżyserii Tomasza Szymańskiego z udziałem Agnieszki Różańskiej. Scenografia Maria Kania. Muzyka: Piotr Żurowski.

Dokładnie w rocznicę powstania Sceny na Pietrze odbędzie się też uroczysty Wieczór Galowy „35 urodziny Sceny na Piętrze” w którym wystąpią: Hanna Banaszak, Katarzyna Grochola, Jagoda Kram, Natalia Kraśkiewicz, Halina Zimmermann, Dorota Żmijewska. Gospodarzem wieczoru będzie Romuald Grząślewicz. Scenografia Maria Kania. Na scenie będzie można zobaczyć prace rzeźbiarskie Romana Kosmali, autora m.in. pomnika Romana Wilhelmiego.

Zmieniony ( Czwartek, 20 Marzec 2014 22:31 )