Koncert Jubileuszowy z Hanną Banaszak
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator
Czwartek, 20 Marzec 2014

Koncert pod znakiem kobiet   PLAKAT

Co prawda jubileusz Sceny na Piętrze wypada już po Dniu Kobiet, ale to one – przynajmniej muzycznie, będą bohaterkami tego wieczoru. 27 marca, dokładnie w 35 lat po pierwszym przedstawieniu na deskach tej niewielkiej sceny, będzie okazja, by powspominać i uhonorować tych, którzy cały czas są, pomagają, służą radę i wsparciem.
Koncert składać się będzie z dwóch części. W pierwszej wystąpią cztery damy poznańskiej sceny muzycznej: Natalia Kraśkiewicz, Dorota Żmijewska, Jagoda Kram i Halina Zimmerman. Jak udało się dowiedzieć, podczas finału pierwszej części usłyszymy je wszystkie cztery w jednej piosence. Będzie to przebój z Kabaretu Starszych Panów pt. „Piosenka jest dobra na wszystko”.
Bohaterami tej części będzie dziesięć osób, które w dowód uznania za pomoc przy budowie obelisku Romana Wilhelmiego, otrzymają miniaturki pomnika wykonane przez Romana Kosmalę, artystę rzeźbiarza. To on jest też autorem projektu pomnika.

Gwiazdą drugiej części będzie znakomita wokalistka Hanna Banaszak wraz ze swoim zespołem. To będzie prawdziwe święto wspaniałej poetyckiej piosenki. Urodzona w Poznaniu, została odkryta przez Piotra Żurowskiego, muzyka, kompozytora, przyjaciela Sceny na Piętrze. Na scenie ogólnopolskiej zadebiutowała w 1976 roku w konkursie „Młode Talenty” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później zdobyła trzecie miejsce w konkursie wokalistów jazzowych LSWJ. W latach 1977–1979 współpracowała z zespołem Sami Swoi, z którym koncertowała w Polsce i Europie. Karierę solową rozpoczęła w 1980 roku. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie „Siekierezada” (1985). Dzięki niej poezja ożywa, ale Hanna Banaszak też sama ją pisze i zatrzymuje ulotne chwile w kadrze aparatu fotograficznego. 
Koncert na jubileusz 35-lecia Sceny na Piętrze będzie prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki.

Zmieniony ( Czwartek, 20 Marzec 2014 10:04 )