Jan Machulski

Jan Machulski nie żyje

Jan Machulski lauerat medalu Per Aspera Ad Astra nie żyje

machulski

Jan Machulski, aktor filmowy i teatralny, nie żyje. Zmarł 20 listopada 2008 roku na serce w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Miał 80 lat. Szerokiej publiczności najbardziej znany jest z ról w komediach „Vabank”, „Vabank 2” (jako kasiarz Kwinto) czy „Kiler” (nadinspektor, zwierzchnik Jerzego Stuhra – filmowego komisarza Ryby).

Machulski występował na deskach wielu teatrów, m.in. w Olsztynie, w Opolu, Łodzi, Warszawie. Zagrał tam około 70 ról. W dorobku ma też poand 40 ról filmowych.

Urodził się 3 lipca 1928 roku w Łodzi. Tu, w 1954 roku skończył szkołę aktorską. W 1971 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną Warszawie. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Przez wiele lat był dziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni.

Gościliśmy go również wielokrotnie na deskach „Sceny na Piętrze”. Wystąpił m.in.w programie „Fart” oraz „Ring”, a także reżyserował i zagrał w 1993 roku w przedstawieniu „Niebezpieczne zabawy” swojego autorstwa wraz z Bożeną Stryjkówną i Tomaszem Mędrzakiem. Uhonorowany przez Fundację sceny na piętrze Tespis medalem Per Aspera Ad Astra z okazji 20-lecia Sceny na Piętrze.

Jan Machulski o poznańskiej scenie wypowiadał się z dużą sympatią: „Scena na Piętrze – nasza kochana Scena, nobilitująca wszystkich grających tu aktorów. Z przyjemnością jeździmy tu, tak jak inni jeżdżą na Brodway. Do tego ta wspaniała publiczność, która przychodzi, by zobaczyć aktorów, których być może na co dzień nie ma okazji oglądać”.

Elżbieta Podolska

Brak możliwości komentowania