Krystyna Janda

Andrzej Wajda dedykuje nagrodę Krystynie Jandzie

tatarak

Krystyna Janda – kadr z filmu

Andrzej Wajda, który otrzymał nagrodę na zakończonym w sobotę 14 lutego 2009 Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Tatarak” zadedykował ją Krystynie Jandzie, która także pojawiała się na deskach teatralnych Sceny na Piętrze.

– Nigdy nie przypuszczałem, że stary reżyser może dostać nagrodę za wyznaczanie nowych horyzontów kina – powiedział Andrzej Wajda w Berlinie, gdzie w sobotę odebrał nagrodę im Alfreda Bauera.

– Świat się kończy… – dodał reżyser. Podkreślił jednak, że jest bardzo szczęśliwy, razem „z młodymi reżyserami, którzy zaczynają swoje życie filmowe”.

Nagrodę im. Alfreda Bauera, poświęconą pamięci założyciela Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, polski reżyser otrzymał za film „Tatarak”.

Wajda powiedział, że zadzwonił z informacją o nagrodzie do Krystyny Jandy, która w „Tataraku” gra główną rolę, ale nie przyjechała do Berlina na premierę filmu.

– Bardzo się ucieszyła. Jest szczęśliwa, że film został zauważony. Dla polskiego reżysera jest to o tyle ważne, że być może tym sposobem mój film znajdzie się na ekranach jeszcze tej wiosny – powiedział Wajda.

Wcześniej podczas uroczystości wręczenia nagród 59. Berlinale Wajda powiedział, że wyróżnienie dedykuje Jandzie, która włożyła w film nie tylko swój talent, ale także część życia.

Andrzej Wajda i Krystyna Janda o filmie

Brak możliwości komentowania