Olga Sawicka

Laur dla Olgi Sawickiej

sawicka_o

Olga Sawicka laureatką Złotego Lauru Sceny na Piętrze

Po spektaklu ,,Powrót Pana Cogito‘‘, w którym zagrała (17 listopada 2008) u boku Zbigniewa Zapasiewicza, znakomita aktorka otrzymała Złoty Laur, jedno z najważniejszych wyróżnień nadawanych przez Fundację sceny na piętrze Tespis. Kapituła uznała, że pani Olga, która z dużą przyjemnością przyjeżdża do Poznania właśnie do Sceny na Piętrze, zasługuje na specjalne wyróżnienie i tytuł przyjaciela tej najmniejszej sceny w Wielkopolsce.

W 1984 roku ukończyła warszawską PWST, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. Zadebiutowała w Teatrze Studio. W następnych latach była aktorką Teatrów Dramatycznego, Polskiego, Współczesnego, a od ośmiu lat gra w Teatrze Powszechnym. Współpracowała z Teatrem Prezentacje, Teatrem Stu w Krakowie i Sceną na Piętrze w Poznaniu.

W 1996 roku publiczność nagrodziła ją tytułem Najprzyjemniejszej Aktorki za role w „33 Omdleniach” Antoniego Czechowa. W 1999 i w 2001 była nominowana do Feliksów Warszawskich.

Jak sama twierdzi aktorstwo jest dla niej nie tylko zawodem, ale i sposobem patrzenia na świat. Początkowo nie wiązała swojej przyszłości z aktorstwem, choć przyznaje się do tego, że ten zawód zawsze ją pociągał – Próby rozpoczynają się o 10.00 więc można się wyspać – twierdzi. – W praktyce okazało się jednak, że ma to bardzo mało wspólnego z rzeczywistością.

Zawód aktorki łączy z byciem wykładowcą i reżyserem dubbingu. Zawsze chciała też spróbować swoich sił jako scenarzystka, pisanie jest jej pasją. Wraz z Radosławem Figurą jest współautorką scenariusza serialu „Teraz Albo Nigdy!”.

Elżbieta Podolska

Brak możliwości komentowania